California dreamin’

Lisaks sellele, et ma ei oska enam peaaegu mitte kuhugi ilma oma kaamerata minna, puudub mul ilmselgelt enesekontroll ka nõuannete jagamisel. Ma ei ole teoorias kuigi tugev, pigem enne proovin ja alles siis uurin. On aga mõned kindlad asjad elus, mille puhul tasub (isegi minu hinnangul) enne teooriaga tutvuda ja alles siis praktikasse sukelduda. Üheks selleks on näiteks teisele kontinendile rändamine.

Mul on vedanud vanematega, kes mind noorest east saadik mööda maad ja ilma ringi vedanud on. See on andnud mulle päris hea ülevaate erinevatest kultuuridest, aga ka reisimisest üldse. Enne teisele poole maailma reisimist arvasin ma näiteks täiesti siiralt, et lendamine on põnev ja meeldiv asi 🙂

Millest alustada?

Enne raudse eesriide langemist oli Ameerika koos teiste välisriikidega eestlaste jaoks kauge ja kättesaamatu unelm. Pärast iseseisvuse taastamist ning piiride avanemist asuti järjekindlalt ja pühendunult tasa tegema aega, mil pealinnast kaugemale reisimine võimatu oli. Peagi olid kauged kontinendid kaasmaalastega kaetud ning raske oli leida eksootikat, mis koduseid vaimustaks. Oli ainult üks. Ameerika. Unelm, mis ümbritses inimesi nende lemmikfilmides, telesarjades, aga ka raamatutes ja muusikas.

Kui mina oma reisi planeerimisega alustasin, siis mul ausalt oli tunne nagu 25 aastat ei olekski mööda läinud. Sõbrad palusid ikka säravate silmadega roosat mullinätsu ja klaaspudelis Coca Colat. Pean tunnistama, et kogu see sära ja kuma vaimustas ka mind.

Aga tulles tagasi algusesse, siis ikkagi, millest alustada? Lennupiletitest loomulikult! Aamen kirikus, et neid peab ostma ainult reisifirmalt ning alla 2 000 euro ei ole mõtet üldse kodust välja minna? Põhimõtteliselt saab ka nii, aga meie valisime natuke teise tee. Võtsime eesmärgiks, et leiame piletid 400-500 euroga ning keeldusime enne alla andmast kui see juhtub.

Mis juhtub kui töötad järjekindlalt mingi eesmärgi saavutamise nimel? Arvasid õigesti, see realiseerub. Järjekindlalt trip.ee ja reisidiilid.ee foorumeid kammides ning ööd ja päevad Momondo lennuportaali  jälgides saavutasime paari kuise skanneerimisprojekti järel lõpuks oma eesmärgid:

  • Lend algas Tallinnast
  • Kogu reis Tallinnast Los Angelesse (koos vahemaandumistega) ei kestnud kauem kui 19 tundi
  • Oli ainult üks lühike (kuni 4 h) vahemaandumine Euroopas
  • Hinnas oli äraantav pagas mõlemale reisijale
  • Hinnas olid söögid
  • Vedajaks oli usaldusväärne lennufirma
  • Hind edasi-tagasi piletitele ei ületanud 500 euro piiri

Jess! Tagantjärgi mõeldes oligi see lennupiletite ostmise protsess kõige pingelisem. Sa pead olema nagu mängur Las Vegase kasiinos. Pakkumisi on nii palju, aga kõigil neist on midagi viga – mõnel on vahemaandumised jube lühikesed, teisel ei ole pagas hinnas jne. Aga aeg ju kogu aeg tiksub ja vahepeal on tunne, et appi, äkki jäängi ilma. Või siis ostad näiliselt hea diiliga piletid ära ja järgmine päev on samad piletid letis poole soodsamalt.

Mis järgmiseks?

Raudne eesriie on küll langenud, aga lennujaamades ootab vaest Ida-Eurooplast ees tükk katumusi, enne kui Ameerika Unelmat päriselt näha ja nuusutada saab. Vaja läheb ESTA’t , mida saab 10 minutiga teha internetis. Maksma läheb see alla 20 euro. Mõistagi ei garanteeri see lõpuni välja riiki pääsemist – lõpliku sõna ütleb ikkagi tolliametnik. Turistile, kes läheb riiki paariks-kolmeks nädalaks see erilisi takistusi ei tekita, aga kui plaanid USA’sse jääda kauemaks kui paariks kuuks, siis ole valmis esitama erinevaid tõendusmaterjale oma plaanide kinnituseks.

Kui see kõik on tehtud, siis on vaja kuidagi need 19 reisitundi üle elada (kõige hullem asi kogu ettevõtmisest kui minult küsite) ja oledki kohal. Nagu naksti! And then what? Olenevalt reisi pikkusest (meil oli see 3 nädalat) oleks hea paika panna mingisugunegi plaan. Hea kui see oleks piisavalt täpne ja detailne, aga võimaldaks ka vajadusel muudatusi teha.

Liikumisvahendid ja majutus

Enne Dubaisse minekut hoiatati meid, et ilma takso või autota ei ole seal suurt midagi teha. Põhimõtteliselt õige, aga täiesti inimlikult sai rännata ka metrooga. Californias see-eest ei ole ilma autota tõesti mitte midagi teha. Linnades nagu San Diego, L.A ja San Francisco on küll ühistranspordisüsteem, kuid selle mugavus annab soovida. Lisaks on vahemaad kordades pikemad kui me kodus harjunud oleme. Kuna bensiin on Ameerikas ligi poole soodsam kui meil ning autorendifirmasid jalaga segada, siis on igal juhul mõistlikum selle kasuks otsustada.

Rendi puhul saad soodsama hinna ja suurema tõenäosusega ägeda masina kui broneerid oma kaariku varakult. Tšekkida tasub selliseid firmasid nagu Alamo, Dollar, RentalCars.com. Kui oled alla 25- aastane, siis pane valmis, et enamikes firmades pead välja käima ka lisakindlustuse oma noore ea eest. Kuna mitmed teed on tasulised või rakendub mingile osale (näiteks sildadele) tollimaks, siis tasub varakult selgeks teha, millised on rendifirma tingimused nende tasumisel.  On pakette, millega on kõik teed ja tollid kaetud – anna ainult gaasi. Teiste puhul rakendab rendifirma trahve kui oma tarkusest ei ole Sa tolliteedel teede maksu tasunud (oma tarkust on palju vaja, sest sageli ei pruugi arugi saada kui tasulisele teele sisened või väljud – märka silte!). Lisaks on hea kodust kaasa võtta GPS’i või telefoni hoidja ja laadija, et kaarti oleks mugavam lugeda. Omast kogemusest soovitan osta kohaliku kõnede ja netipaketi telefonile. Selle eest tuleb välja käia 30-70 taala. Ning kasutada Waze’i navigeerimisel. USA’s on see märksa paremini arenenud kui meil ning võimaldab vältida tuumaummikuid. Lõpetuseks tuleb end valmis panna maailmaklassi teedel sõitmiseks. Näha saab palju 8-16 realisi teid ja liiklussõlmi. Olgugi, et alguses näib see kõik hirmutav, on Ameeriklased oma infrastruktuuri hämmastava selgusega rajanud ning kaarti ja juhiseid kasutades on ära eksimine pea võimatu.

Roadtripile minnes ei ole mõtet taga ajada kalleid hotelle, täiesti normaalseid elamistingimusi pakuvad kordades soodsamad teeäärsed motellid. Viimased ongi mõeldud teelolijatele, keda huvitab eelkõige pehme voodi. Lõputu valiku neid leiad http://www.booking.com.

Naudi palme, päikest ja ookeani!

Kui kõik eelnev on tehtud, siis ei jää üle muud kui nautida! Esimene asi, millega ettevaatlik olla, on päike. Omast kogemusest võin öelda, et kuskil ei kõrveta nii nagu kevadisel ajal Californias. Seega hoia heaga see 50 SPF kreem ligi!

Kui lähed otsima kiirtoitu ja veenduma kui ebatervislikud Ameeriklased on…siis pole California koht selleks. Müüdipurustajatena leiad eest ülitervislikud ja sportlikud inimesed (alati on erandeid), kes suhtuvad väga teadlikult ja põhjalikult toitumisse. Kui kuskil taimetoitu süüa, siis just seal. See on värske ja supermaitsev!

Väikelinnades rendi kindlasti endale beach cruiser (jalgratas) ja avasta sellega rannikuääri ja väikeseid kohvikuid!

Mõned kohad, mida lihtsalt PEAD külastama!

Coronado saar – 10 minutilise autosõidu või 20 minutilise praamisõidu kaugusel San Diegost. Seda saart fännavad kindlasti kõik Desperate Housewiveside austajad. Lõputult nunnusid naabruskondi ja hoolitsetud hoovidega armsaid majakesi. Külasta ka kuulsat Coronado hotelli ning sõida sealse liftiga. Õhtu võid lõpetada grillides vahukomme imelises hotelli esises rannas!

San Diego, San Diego loomaaed – üks maailma hinnatumaid loomaaedu! See lopsaka taimestiku ja nunnu loomastiku alla mahtunud oaas meeldib kindlasti kõigile loodussõpradele!

La Jolla – San Diego äärelinn, mis on surfarite paradiis. Mine valluta ookean kajaki või surfilauaga. Hiljem mine vaata, kuidas merilõvid end päikesepaistel soojendavad ning kinnita keha popis The Cottage’is või õhtusta Herringbone restoranis

Yosemite ja Sequoia rahvuspargid – Apple operatsioonisüsteemide väärilised loodusvaated ja maailma suurimad puud, seda lihtsalt peab nägema!

San Francisco – kõigi muude suurte turismiatraktsioonide kõrval nagu Golden Gate bridge jt, külasta ka Northern Beachi, Market Street (SOMA, seal näed, mis päris elu on, pane vaim valmis!), Russian Hill, Painted Ladies, Hayes Valley, söö lõunat Molinari Deli’s (garanteeritult parimad võikud), külasta Chinatowni ja lõpeta päev Twin Peaks’il päikeseloojangut vaadates!

Pismo beach, Santa Barbara ja Malibu– väiksed rannikuäärsed linnakesed, mis jäävad teele neile, kes sõidavad San Franist L.A’sse ning kasutavad selleks kiirteed nr 101. Pismo Beachil külasta kuulsat kaid, mis ulatub kaugele vette ning pakub kaunist vaadet rannale. Söö õhtust Chop Street’is. Santa Barbaras rendi ratas ning naudi kõike, mida sellel imeilusal linnal Sulle pakkuda on. Söö lõunat Lucky Penny‘s. Malibus söö hommikust eriti nunnus Marmalade Cafe‘s ning jaluta rannas, kus saad imetleda kohalike rikkalikku elustiili.

L.A – kõigi teiste kuulsate turimisatraktsioonide kõrval külasta kindlasti ka Venice Beach’i ja Camarillo hiigelsuurt outletti! Ägedaid pilte saad The Paul Smith legendaarse seina juures (8221 Melrose Avenue, West Hollywood) ja sealt 200 m kaugusel asuva Made in LA seina taustal (Cisco Home, 8025 Melrose Avenue, Los Angeles)!

Järgmiseks plaanime vahelduseks linnapuhkustele kuhugi eksootikasse suunduda. Mis on Sinu järgmine sihtkoht? 🙂

2 kommentaari “California dreamin’

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s