Põhjused, miks fotograafid ei ole röövlid

Kindlasti oled Sinagi kogenud hetke, mil küsid fotograafilt hinnapakkumist ning vastu vaatavad numbrid võtavad päris tummaks. Selline summa, vaid PILDISTAMISE eest, kas te teete nalja?!

Kliendid teevad ostuotsuse enamasti kellegi soovituse, portfoolio ja hinna põhjal. Kui viimane ületab taluvuse piiri, otsustatakse fotograafi kasuks, kelle teenused on soodsamad. Kuna tänaseks on sotsiaalmeedia kaunitest piltidest pungil ning iga teine tegeleb hobikorras fotograafiaga, on soodsa hinnaga teenuse ostmine kergesti saavutatav. Miks on aga nii, et fotograafide pakutavate teenuste hinnad võivad varieeruda mitmekordselt?

Teenuse hinna dikteerib turg

On teada tuntud tõsiasi, et küsida saab nii suurt tasu kui palju turg on valmis maksma. Fotograafide “turul” tuleks eristada professionaalseid fotograafe ning hobifotograafe. Professionaalsetel fotograafidel on enamasti aastatepikkune kogemus ning seda toetav erialane haridus. Nende teenused on suunatud enamasti kindlatele nišidele nagu stuudio-, moe- ja elustiilifotograafia. Kuna enamik professionaalseid fotograafe pildistavad maailmaklassi tasemel, dikteerib see nende hinnaklassi ning sellest tulenevalt ka klientuuri.

Teise, ehk hobifotograafide, grupi moodustavad kõik need, kellel on kirg fotograafia vastu, kuid kelle põhitööks see tingimata ei ole. Nende teadmised ning kogemused võivad varieeruda mõnest kuust aastatepikkuse kogemuseni, dikteerimata seejuures piltide headuse (vähesema kogemusega piltnikud võivad teha paremaid pilte kui kogenumad saatusekaaslased ja vastupidi). Kuna aina enam inimesi pöördub oma pulma-, pere-, lapseootus- ja portreepiltide tegemiseks just hobifotograafide poole, on tekkinud hobifotograafide turul olukord, kus võidab see, kes suudab pakkuda samaaegselt nii soodsat hinda kui ka suurepärast tulemust.

Mõistmaks, miks ei ole tegelikult võimalik suurepärast tulemust müüa 30 euroga, on siin mõned numbrid.

Fotograafid kulutavalt ÜHE fotosessiooni kohta keskmisel:

  • 1-3 tundi päevas e-kirjade vastamisele, pakkumiste tegemisele ja klientide konsulteerimisele.
  • 1-3 tundi ühele fotosessioonile.
  • 10-30 minutit ÜHE pildi töötlemisele (mis tähendab, et galerii valmimiseks kulub keskmiselt 4-12 töötundi).
  • 5 (ja rohkem) tundi fotograafi ajast kulub ühest pildistamise kohast teise liikumisele, ettevalmistustegevusele (ideeline ja stiililine kontseptsioon, sealhulgas riiete ja aksessuaaride otsimine ja hankimine), turundusele ja kommunikatsioonile.

Fotograafid investeerivad sadu (tuhandeid) eurosid fototehnikale, töötlustarkvarale ja koolitustele, et luua imeilusaid pilte. Vabakutselistel fotograafidel ei ole haigus- ega puhkusepäevi, boonus- ega tulemustasusid. Ligi 35% nende kasumist kulub maksude tasumisele.

Fotograafid on ettevõtjad, kellel on kirg fotograafia vastu, kuid see kirg ei tasu arveid. Palun austa oma fotograafi piisavalt, et järgmine kord hinnapakkumist küsides ning mitte ootuspärast vastust saades talle vähemalt viisakalt ära öelda 🙂

 

Advertisements

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s