Minu Lõuna-Aafrika

Planeerides oma reisi Lõuna-Aafrika Vabariiki  (edaspidi LAV) olin päris hädas info leidmisega, mis puudutas näiteks riiki pääsemist, vaktsiine ja ka turvalisust. Seega otsustasin kirja panna ülevaatliku kokkuvõtte, mis võiks olla abiks kõigile neile, kes plaanivad LAVi reisida 🙂

Miks minna?

Kuigi LAVi reisib aina rohkem inimesi, sh eestlasi, on siiski paljud reisisellid mõjutatud äärealadel toimuvast, piirkonna ajaloost ning vist ka faktist, et sihtkoht asub teisel pool ekvaatorit ning ei tihka seetõttu teekonda ette võtta. Ka minu käest küsiti mitmeid kordi:

“Kas ikka peab nii kaugele minema…Kanaaridel on ju ka talvel soe.”

Kindlustamaks, et teekond on seda väärt, toon välja peamised põhjused, miks mina soovitaksin LAVi enda reisisihtkohtade TOP’i tõsta.

img_3445

Selfid kilpkonnadega on garanteeritud 🙂

Unikaalsus

 • See on koduks tuhandetele taime- ja loomaliikidele. Täpsemalt on seal üle 23 000 taimeliigi ning eri liiki imetajaid rohkem kui Euroopas ja Aasias kokku. See teeb Lõuna-Aafrikast ühe liigirikkaima piirkonna maailmas.
DCIM100GOPROG0312835. Processed with VSCO with m5 preset

Aafrika pingviinid @Boulder’s bay

_mg_6869

Häbelik norsu @ Addo Elephant Park

_mg_6950

Lõvikuningas @ Addo Elephant Park

_mg_6203

Kirstenbosch botaanikaaed

_mg_6158

Aerial Walkway @ Kirstenbosch botaanikaaed

 • Seal asub Walesi suurune rahvuspark. Krugeri rahvuspark on oma suuruselt ja liigirikkuselt maailmas 8. kohal. Lisaks Krugerile on seal teisigi suuri rahvusparke, näiteks Addo ja Knysna.
 • Seal asub maailma parimaks maiseks vaalavaatluspunktiks hinnatud linn. Vaalad tulevad Hermanuse linna ümbruses paiknevatesse vetesse ning neid on võimalik seal vaadelda juunist novembrini.
 • Seal asub üks maailma suurimaid pruulikodasid, kust pärineb näiteks 50% Hiina õlledest. Lisaks on seal rohkelt veiniistandusi- ja mõisaid.
_mg_6270

Wine tasting @ Steenberg

 • 216 meetriga asub seal maailma kõrgeim commercial bunjee jump!
_mg_7173

Bloukrans bunjee jump

 • Seal on rohkelt mägesid, mille tippu matkates oma võimed proovile panna.
_mg_6327

Poolel teel Table Mountain’i tippu

 • Seal asuvad maailma ilusaimad rannad ja parimad surfamisvõimalused.
_mg_6557

Kristallselge vesi ja looduslik bassein @Muizenberg

Liialdamata öeldes on 1000 km raadiuses kõik maailmaimed, mille jõuab vabalt 2 nädalaga üle vaadata. Tänu mägedele ja India ning Atlandi Ookeani mõjutustele, leiab sealt Aafrikale iseloomulikku kõrbekuiva pinnast, aga ka lopsakat džunglit ja isegi metsa. See omakorda tähendab külluslikku floorat ja faunat, tänu millele peaks oma “ohoo” momendi leidma nii ekstreemsema kui konservatiivsema maitsega reisija.

Veel põnevaid fakte LAVi unikaalsuse kohta leiad siit.

Kliima

Teisele poole ekvaatorit lennates võiks arvata, et ees ootab talumatu kuumus. Valdava osa Aafrika puhul see ehk nii olekski, kuid Lõuna-Aafrika juhtub olevat üks viiest kohast maailmas, kus on vahemere kliima. See tähendab niisket talve ning kuiva ja paitavalt sooja suve. See tähendab, et ca 27-30 kraadi on täiesti talutavad, erinevalt Aasiast, kus sama temperatuuri juures omas mahlas praed :).

Ajavööde

Enamasti tähendab kodust kaugele reisimine ka kellaseierite edasi või tagasi liigutamist. Ma ei tea, kuidas teiega on, aga minu keha ei kohane hästi isegi suve- või talveajale üle minekuga, rääkimata siis +/- 10 tunnisest ajavahest. Lõuna-Aafrikas jäävad kellaseierid samale kohale, kus need olid Eestis. Seega, ei mingit jetlagi!

img_3354

Ja kui tudu peale tuleb, siis võid sellises kohas und lasta @Happy Lands B&B

Turvalisus

Enne reisile minekut ja ka reisi ajal pidin rinda pistma paljude hirmujuttudega (olgu tänatud foorumid!), mis olid peamiselt seotud turvalisusega.

Pikanäpumehed. Vägistamine. Korruptsioon. Inimrööv. Ja isegi tapmine. Noh…võib-olla tegid need jutud mind ettevaatlikumaks, kuid kindlasti tõid need kaasa ka teatava paranoilisuse, milleta reisil kenasti hakkama oleksin saanud.

Minu kogemus on see, et Lõuna-Aafrika on oluliselt turvalisem näiteks Egiptusest ja ka Türgist, kus kaasmaalastele puhkamas meeldib käia. Kohalikud on ülimalt sõbralikud ning vastupidiselt levinud arusaamadele, teevad kõik endast oleneva, et riigi külalisena ennast hästi ja turvaliselt tunneksid. Erinevalt näiteks Araabiamaadest, ei tundnud ma naisena kordagi ebameeldivat tähelepanu ja pealetükkivust kohalike meeste poolt. Minusse suhtuti austuse ja lugupidamisega. Alati. Samuti ei kohanud ma tüütut pealetükkivust ka turgudel või avalikes kauplemiskohtades.

Nagu igas riigis, mille külaline oled, on kasulik siiski kaasa võtta common sense – hoida käepärast hädaabinumbrid, mitte jätta oma väärisesemeid järelevalveta ning pimedas ringi liikudes rakendada kõrgendatud tähelepanu – see ei tee Lõuna-Aafrikat ebaturvaliseks riigiks, vaid peaks olema sisse kirjutatud iga reisija DNA’sse.

Ligipääsetavus ja eelarve

Lõuna-Aafrika on pikalt olnud sihtkoht, mis lennupiletite hinna tõttu kättesaadav vaid valitutele. See on aga muutumas ning hea õnne korral saab korraliku lennufirmaga edasi-tagasi käidud ca 500 euroga. Turkish Airlines pakub täna lende algusega Tallinnast. Arvestama peaks aga 1-2 vahemaandumisega ning ca. 24 tunnise reisiajaga.

Kord kohale jõudnuna ootab ees turisti unistuste maa, sest toit on võrreldes Euroopaga odav, nii poes kui restoranis. Toidukorra hind väljas süües jääb 50-100 randi vahele (meie kõige kallim õhtusöök korralikus restoranis oli ca 15 eurot inimese kohta), kes armastab ise süüa teha, on tõelise või sees, sest vähe on riike, kus värskete puu- ja juurviljade valik nii lai ja soodne on.

Siin väike väljavõte meie reisi eelarvest:

Majutuse ja näiteks ka autorendi soodsama hinna tagab mitmekesi reisimine. Meil olid need kulud jagatud viie inimese peale. Järgnevad kulud on esitatud inimese kohta. Meie reisiperiood oli 12 päeva. 

Lennupiletid (Tallinn-Stockholm-Ataturk-Cape Town-Port Elizabeth): 662 €

Viisa: 66 €

Majutus: 221 €

Autorent: 137 €

KOKKU: 1086 €

_mg_6649

Rendiauto peesitamas Cape of good hope rannal

Enne minekut:

 Lennupiletid

Kui eesmärgiks on soodsad lennupiletid, siis tuleb varuda aega ja kannatust…või olla valmis kiireks väljalennuks juba järgmisel päeval. Soodsaid lennupileteid saab patrullida näiteks Momondost ja Reisidiilidest. Meie soetasime enda omad rohkem kui 6 kuud enne väljalendu. Selle aja jooksul jõudis üks lennufirmadest pankrotti minna ning teine vedaja korduvalt lennuaegu muuta. Siinkohal tuleb kasuks asjalik reisikindlustus.

Viisa

Liialdamata öeldes oli just viisa taotlemise protsess kogu selle reisi kõige tüütum ja ajamahukam projekt. Mingil põhjusel otsustas keegi, et soomlastel (nagu ka paljudel teistel Eurooplastel) ei ole Lõuna-Aafrikasse minekuks viisat vaja. Küll aga nõutakse seda eestlaste käest. Saatkond viisa taotlemiseks asub mõistagi Helsinkis ning viimase (ja ka kõikides foorumites oleva info) kohaselt tuleb selle taotlemiseks minna füüsiliselt kohale kõigil neil, kes endale viisa passi saada soovivad. Meie oleksime sama teinud, aga õnneks helistasime enne kohale sõitmist saatkonda ning ilmnes, et viisataotluse saab sisse anda ka reisiagentuuri vahendusel. Meid aitas selles Estravel. Kokkuvõttes säästsime nii aega- ja raha, mis oleks kulunud Helsinkisse minemisele.

Viisa taotlemiseks vajaminevad dokumendid:

 1. Ankeet (selle saab reisifirmast)
 2. 1 passipilt
 3. Pass, mis kehtib vähemalt 6 kuud
 4. Panga 3 kuu väljavõte inglise keeles ja panga allkirjaga, sobib ka digitaalselt allkirjastatud väljavõte kui sellele on lisatud allkirja kinnitus
 5. Tööandja garantiikiri, et töökoht säilib reisi ajaks, toodud peavad olema kuupäevad, garantiikiri on inglise keeles
 6. Majutusbroneeringud
 7. Lennupiletite broneeringud
 8. Kindlustus minimaalselt 30 000 meditsiinikattega
 9. Karistusregistri väljavõte kui reis kestab üle 90 päeva.

Kui kaasa reisivad ka alla 18-aastased lapsed, siis on tarvis sünnitunnistuse originaali. Koolilapse või tudengi puhul ka haridusasutuse kinnitust, et õppekoht säilib kogu reisi vältel ning lapsevanemate kinnitust, et nende katta on reisikulud.

Viisa taotluse rahuldamiseks tasub arvestada julgelt 14 päeva (alates kogu raamatupidamise jõudmisest saatkonda). Mida varem taotlus sisse anda, seda parem.
Vaktsiin
 • A- ja B-hepatiit
 • Teetanus (isegi kui tehtud, on vaja uuendada iga 10 aasta tagant)

Rohkem infot vaktsiinide osas: Paldiski maantee nakkuskliinikust, Tallinn, Paldiski mnt 62 II korrus, tel: 659 8594.

Rahvusvahelised load

Foorumid hirmutasid, et kui neid ei ole, siis autorent masinat ei väljasta ja kurjad politseinikud panevad kohe vangi (või kasseerivad vähemalt pool reisieelarvest). Reaalsus oli muidugi see, et mitte kedagi ei huvitanud nende olemasolu 🙂 Aga parem karta kui kahetseda. Teha saab neid ARKis, vajalik on füüsiliselt kohale minna, näpus dokumendifoto ja 25 €.

Veel asju, mida oleksin tahtnud teada enne reisile minekut:

 • Vaja on adapterit, sest Euroopa otsikud nende elektrisüsteemi ei sobi.
 • Kohalik kraanivesi on puhas ja joodav…aga võib sellegipoolest kaasa tuua teatava streigi seedesüsteemis. Ma pigem ei jooks seda 🙂
 • Kui plaanid rentida auto ja Sul on olemas toimiv GPS (koos vajalike kaartide ja hoidkutega), siis haara see kaasa. Lisaks kulub ära ka autolaadija ja/või akupank ning AUX juhe, et meelepärast tüümarit kuulata.
 • LAVis on vasakpoolne liiklus, ehk pane ennast valmis “valel pool teed” sõitmiseks.
 • Kui rendid auto, siis harjuta juba Eestis hästi selgeks, et isiklikke asju auto salongi ei jätaks. Isegi mitte vanu plätusid. Iseenda kaitseks teed palju ära kui rendid toonitud klaaside või varjatud pagasiruumiga auto. Kuna meie käsutuses oli terve reisi aja minivan, mille toonimata aknad tekitasid autost välivaatlusel kauni akvaariumi, siis oli meil tükk tegu, et tagada autosse jäetud asjade turvalisus. Tavaliselt katsime pagassis olevad kohvrid lihtsalt suure rannarätikuga, et need nii palju silma ei torkaks ja kohalikes ahvatlusi ei tekitaks.
 • 50+ päikesekreem on Sinu uus parim sõber. Siin kehtib põhimõte, mille järgi rohkem on parem. Oma ainsal rannapäeval põlesime valusalt ära, olenemata sellest, et olime ennast enne laintesse viskumist põhjalikult võidnud.
 • Enne reisile minekut võiks olla öökapiraamatuks Lonely Planet “Cape Town and the Garden Route”.

Veel kohalikke kiikse, mida tasub teada:

 • Suuremates linnades on vähe (no põhimõtteliselt ei ole) ülekäiguradu. Seega pane ennast valmis põnevateks teedeületusteks.
 • Parkimine ei ole üldjuhul tasuline, aga ilmselt kohtad avalikes kohtades värviliste vestidega poisse, kes lahkelt vabadele parkimiskohtadele viitavad. Nad põhimõtteliselt on nagu parkimisoperaatorid, kes seisavad hea selle eest, et Sa oma auto kenasti pargitud saaksid. Väikse kopika eest hoiavad sellele ka Sinu ära olekul silma peal.
 • Raha tasub välja võtta ainult automaatidest, mille juures tagavad Sinu raha turvalisuse spetsiaalsed turvamehed. Selliseid automaate leiab näiteks ostukeskustest.

Väikseid vihjeid reisiprogrammiks

Nagu eelpool kirjutatud, siis on LAVi peamine vaatamisväärsus sealne loodus, loomad ja lõõgastavad aperatiivid. Selle kõige tarbimiseks nägi meie reisiprogramm välja nii:

Esimesed 5 päeva veetsime Cape Townis, uudistasime suurlinnailu, ronisime Table Mountaini otsa ja külastasime sealseid kauneid aedu, sh Kirstenboschi botaanikaaeda. Isiklikuks lemmikuks linnas oli Bo-Kaap värviliste majadega piirkond ning V&A Waterfronti kaunis jahisadam koos kodust Telliskivi piirkonda meenutava sadamaturuga. Rannalõvidel soovitan ennast parkida Camp’s Bay kaunile rannajoonele.

Linnast 1,5 h autosõidu kaugusel asub kaunis Muizenberg ning mitmeid teisigi armsaid rannikulinnu, millest erilise lemmikuna jäi meelde Simon’s Town. Märkimist väärib kindlasti ka Cape of good hope piirkond ja Boulder’s bay, kus elavad imearmsad Aafrika pingviinid. Ühe päevaga õnnestub need kõik kenasti ka ära külastada. Hea nipina soovitan sinna sõita mitte mööda suurt maanteed, vaid võtta esmalt suund Chapman’s peak’ile, kus teekond Hea Lootuse Neeme suunas kulgeb mööda mäe külge. Nii on veel suurem elamus garanteeritud.

Pärast Cape Towni võtsime suuna Port Elizabethi ning alustasime tagasiteed mööda rannikuäärset kaunist Garden Route’i. Muuhulgas jäi teele Addo ja Tsitsikamma rahvuspargid, Knysna, Hermanus ja rohkelt teisi armsaid rannikulinnu, mida kindlasti külastama peaks! Enne Cape Towni tagasi jõudmist põikasime sisse ja Stellenbosch’i, mis on suurim veinipiirkond sealkandis.

Selline ta siis sai. Kui soovid millegi kohta täpsemalt teada, siis anna sellest kommetaarides teada.

Mõnusaid seiklusi! 🙂

Loe ka minu seiklustest Californias, Dubais ja Kreekas.

8 kommentaari “Minu Lõuna-Aafrika

 1. Tere.
  Igatahes see ülevaade on nagu rusikas silmaaukku,nii vajalik mulle,kuna planeerin sama reisi järgmine talv.Küsimusi tuleb palju,kui viitsite vastata oleks super.Tahaks teada ilmade kohta veebruaris,kas ka rannas saaks olla või on need tuuled nii tugevad et ei saa .Kas ka Cape Townist saaks võtta trippi loodusparki kus ikka big 5 näha saaks ja kui kallis see umbes olla võiks.Ise käinud samal tripil Keenias ja ega ta väga odav ei olnud.Esialgu kõik,suured tänud kui viiitsite vastata.

  Tervitades Veiko

  Meeldib

  1. Tere Veiko! Mul on hea meel kui kirja pandust kasu on 🙂 Meie olimegi seal jaanuari lõpp-veebruari algus. Ilmad olid soojad, aga üsna muutlikud. Nagu kohalikud ise ütlevad, siis on neil neli aastaaega ühes päevas. Saime tunda nii kuuma (+30), mis pigem muutub talutamatuks sisemaal, kus ookeanilt tulev tuul ei jahuta, kui ka tugevaid tuuli. Viimaseid just eelkõige Cape Townis. Ütleme nii, et kui on tõesti tuuline, siis sellise ilmaga rannas olla väga ei kannata, lihtsalt seetõttu, et liiva on kõik kohad täis ja ilmselt on ka lained päris suured. Vee temperatuuri osas nii palju, et Atlandi Ookean oli meie seal viibides ca 16 kraadi, ehk et ujumiseks selgelt liiga külm, aga jahutas hästi. India Ookean seevastu oli aga eestlasele parajalt soe ja sai lainetes hullata küll. Sisemaal kogesime isegi äikesetormi ja väikest seenevihma. Ühesõnaga, saime kõike, aga soojakraadid alla 23 ei langenud. Sellesmõttes oli mõnus.

   Meie külastasime Addo rahvusparki, mis on Cape Townist kaugemal. Lendasime sealt Port Elizabethi ning sõitsime seejärel Addosse. Seejärel sõitsime mööda rannikuäärt tagasi Cape Towni. Oma autoga parki minek oli väga soodne (vast 10 eurot ekipaaž). Meie aga võtsime tuuri, mida meie majutusasutus pakkus (Happy Lands B&B). Kindlasti soovitaksin neilt uurida. Jäime väga rahule. Maksime selle eest 100 eurot inimene ning see oli iga viimast senti väärt, sest 10 minutit pargis olnuna nägime juba elevante, lõvisid, sebrasid ja erinevaid kitselisi. Lisaks asub majutusasutus pargi lähedal ja on väga armas. Nii et kui olete sinna poole minemas, siis soovitan!

   Tagantjärgi mõeldes leian, et tegelikult saaks ka oma autoga hakkama. Sest suuri loomi näed igaljuhul. Keerulisem on lõvidega, sest neid peab binokliga põõsast otsima (kui lähete oma autoga, siis võtke binokkel kodust kaasa, muidu saab selle giidilt laenata) ja enamasti ei teagi, kust neid otsida. Siinkohal on giid tänuväärt kohal. Teine asi on see, et tavalisest autost ei pruugi olla nähtavus nii hea. Eriti kui auto on väike ja seal on palju inimesi. Spetsiaalne safari auto on ka selles osas parem valik. Aga nagu öeldud, midagi katki ilmselt ei jää ja põhilised loomad saavad nähtud nii omal käel minnes kui ka tuuri ostes 🙂

   Loodan, et oli abiks!

   Meeldib

 2. Tere, millist fotoaparaati ja objektiive Sa kasutad piltide tegemise (Lõuna-Aafrika, California postitus)l? Pakub huvi just objektiiv, ilusad pildid! 🙂

  Meeldib

   1. Tere, tänan vastuse eest! Millist prime objektiivi Sa soovitaks, kas 35mm või 50mm? Sooviks, et oleks tugev bokeh effect pildistamisel, samas tean, et 50mm peab mingil määral ruumi olema, eriti kui pildistada sellises kohas kus pisike ruum vms. Hetkel on mul fotokal kit-objektiiv 16mm – 50mm ja zoom-objektiiv 55 – 210mm. Sooviks osta prime-objektiivi, et oleks rohkem bokeh efekti piltidel, et oleks detailsemad portreed. Eriti meeldivad sellised pildid nagu Sinul kus on laua peal asju pildistatud või näiteks loomi lähedalt, siis tekib selline mõnus bokeh efekt.

    Meeldib

 3. Tasuks alustada sellest, et mis kere pildistamiseks kasutad? 50mm toimib paremini just täiskaadri ees. Ise soetasin esmalt Canon EF 50mm F1.8 STM, mille saab ca 130 euroga kätte. Harjutamiseks paras. Kui tundub, et meeldib, siis soovitan hiljem üle minna Sigma Art seeriale, kas siis 35mm või 50mm. Enne ostmist on aga kõige parem testida. Kõiki eelnimetatud objektiive saab rentida 35mm.ee’st ning soovi korral neid ka pool- ja täiskaadri ees võrrelda. Jaksu! 🙂

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s